Stazy taktyczne

  • 172,00  brutto

    Na stanie

Stazy taktyczne (opaski zaciskowe)

Stazy taktyczne są podstawowym elementem wyposażenia medycznego żołnierza, ale także – coraz częściej – służb mundurowych – zwłaszcza policji, straży pożarnej oraz straży granicznej. Staza obecnie uważana jest za jeden z najskuteczniejszych przyrządów pozwalających udzielić pomocy w przypadku masywnych krwotoków tętniczych lub żylnych w obrębie kończyn, gdy inne tradycyjne metody okazują się niewystarczające.

Opaski zaciskowe kojarzone są przede wszystkim z medycyną pola walki oraz TCCC, gdzie w krytycznych i kryzysowych sytuacjach udzielenie pomocy medycznej jest znacznie utrudnione, a dostęp do specjalistycznej opieki wydłużony w czasie. Zastosowanie staz taktycznych może uratować życie żołnierzy i funkcjonariuszy, gdyż uznaje się, że krwotoki z kończyn są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na polu walki.

Staza taktyczna: co to takiego?

Staza taktyczna jest potocznym określeniem opaski zaciskowej, które używane jest w środowisku militarnym, medycznym, ale też niemedycznym. Jest to rodzaj opatrunku, który może skutecznie i bardzo szybko zatamować krwotok, nie dopuszczając tym samym do wykrwawienia poszkodowanego.

Z pewnością jest to jeden z ważniejszych środków medycznych stosowanych w ratownictwie taktycznym, jednak akcesorium coraz częściej znajduje zastosowanie w ratownictwie cywilnym, np. podczas wypadków masowych czy wszelkiego rodzaju katastrof, gdy liczba poszkodowanych w stosunku do liczby ratowników jest na tyle duża, że zatamowanie krwotoków u wszystkich ofiar innymi sposobami i metodami, jest po prostu niemożliwe.

Stazy taktyczne są specjalistycznymi przyrządami medycznymi zaprojektowanymi z myślą o tamowaniu krwotoków z kończyn poprzez mechaniczne zamknięcie przepływu w tętnicach i żyłach. Stopniowo zamykają światło naczyń krwionośnych, tamując tym samym krwawienie. Powstały z myślą o maksymalnie szybkim i skutecznym udzieleniu pomocy medycznej – nawet w najtrudniejszych warunkach, tj. na polu walki, podczas działań bojowych.

Jak używać stazy taktycznej?

Stazy taktyczne powinny być używane w określonych warunkach, najczęściej w sytuacjach ekstremalnych, gdzie szybka reakcja i interwencja są kluczowe, a konwencjonalne metody tamowania krwawień okazują się niewystarczające. Opaski powinny być stosowane przez osoby przeszkolone, gdyż ich nieprawidłowe użytkowanie, może przyczyną powikłań i komplikacji.

Niezwykle istotne jest również prawidłowe użycie i założenie opaski zaciskowej, gdyż jest to najbardziej istotne z punktu widzenia jej skuteczności. Stazy powinny być aplikowane wówczas, gdy nie jest możliwe założenia standardowego opatrunku uciskowego lub wówczas, gdy po jego aplikacji krwawienie nie ustępuje.

Choć skuteczność tamowania krwawienia za pomocą stazy jest niezwykle wysoka, należy pamiętać, że jej użycie całkowicie odcina przepływ do tkanek, co docelowo może doprowadzić do niedotlenienia czy martwicy. Z tego też powodu opaski zaciskowe stosowane są w sprecyzowanych sytuacjach – gdy intensywne krwawienie może zagrażać życiu. Są to m. in. zmiażdżenia i urazowe amputacje kończyn, intensywne oraz rozległe krwawienia, których nie można zatamować innymi dostępnymi metodami.

Przy mniej intensywnych krwotokach, nie należy stosować opasek zaciskowych, a inne opatrunki, które pozwalają kontrolować krwawienie, m. in. opatrunki hemostatyczne. Stazę można zastosować jedynie wtedy, gdy bez jej użycia osoba poszkodowana mogłaby się wykrwawić.

Jak używać stazy taktycznej? W pierwszej kolejności należy zlokalizować miejsce krwawienia, a następnie umieścić stazę na kończynie (powyżej miejsca krwawienia) i zaciskać ją do momentu, aż krwotok ustanie. Czynność powinna być wykonywana starannie, ale jednocześnie szybko i zdecydowanie. Jeżeli miejsce krwawienia jest trudne do ustalenia, wówczas stazę zakłada się wysoko na kończynie. Co ważne, należy upewnić się, że staza jest dobrze założona i zabezpieczona, by nie rozluźniła się podczas transportu poszkodowanego.

Ile czasu staza taktyczna może pozostawać na kończynie? To kolejne niezwykle ważne pytanie. Czas założenia i zaciśnięcia opaski zaciskowej powinien być odnotowany w widocznym miejscu, bowiem przyjmuje się, że staza – w stanie wyższej konieczności – nie powinna pozostawać na kończynie dłużej niż 120 minut.

Po tym czasie znacznie wzrasta ryzyko poważnych powikłań i konsekwencji zdrowotnych dla poszkodowanego, a przyjmuje się, że czas dwóch godzin powinien być wystarczający, by przetransportować ofiary do placówek medycznych, gdzie zostanie im udzielona dalsza, specjalistyczna pomoc.

Stazy taktyczne: jaką kupić?

Stazy taktyczne dostępne są w wielu wariantach, jednak do najpopularniejszych modeli bez wątpienia należą CAT oraz SOFTT. Przede wszystkim jednak, wybierając opaski zaciskowe należy kierować się jakością, bowiem staza zapewnić ma równomierne i stabilne uciskanie kończyny, by w efekcie doprowadzić do zatrzymania krwotoku.

Rodzaje staz taktycznych:

CAT (Combat Application Tourniquet) – jeden z najbardziej znanych modeli w środowisku wojskowym, szeroko stosowany m. in. przez siły zbrojne USA. Staza wyposażona jest w mechanizm zaciskowy, który pozwala na szybkie i skuteczne tamowanie krwawienia. Zbudowana jest z obszytego rzepem paska, krępulca oraz elementu blokującego.

SOFTT (Special Operations Forces Tactical Tourniquet) – znakomicie sprawdza się w trudnych warunkach bojowych. W odróżnieniu od opaski CAT, elementem blokującym jest klamra.

MAT (Mechanical Advantage Tourniquet) – wyposażona jest w pokrętło oraz zaczep blokujący. Rzadziej wybierana ze względu na większy rozmiar w porównaniu chociażby do staz CAT.

Jaką stazę taktyczną kupić? Jak już zostało wspomniane, wybór odpowiedniej stazy taktycznej jest kluczowe dla jej efektywności. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym przede wszystkim:

-łatwość użycia: opaska powinna być prosta w obsłudze i aplikacji – również, gdy działa się pod presją czasu, a czas reakcji jest bardzo ograniczony.

-wytrzymałość – opaska powinna być wykonana z jakościowych i wytrzymałych materiałów, które zapewnią jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników zewnętrznych czy warunków atmosferycznych.

-rozmiar i waga – stazy taktyczne powinny być kompaktowe oraz lekkie – nie powinny stanowić dodatkowego obciążenia dla żołnierza/funkcjonariusza.

-możliwość samodzielnego założenia – jest to szczególnie istotne w ramach tzw. samopomocy, gdy żołnierz został poszkodowany i musi samodzielnie zatamować krwawienie.

-efektywność – jest to najważniejsze kryterium, od którego zależy skuteczność tamowania krwotoku. Przed zakupem warto sprawdzić certyfikaty oraz zapoznać się z rekomendacjami dla danego modelu.

Stazy taktyczne renomowanych producentów

Stazy taktyczne są nieodzownym elementem ratownictwa – szczególnie w kontekście taktycznym. Ich właściwy dobór oraz prawidłowe użycie, mogą zdecydować o życiu poszkodowanego w sytuacjach, gdzie każda sekunda jest na wagę złota.

Wybierając stazę należy kierować się nie tylko jej ceną, ale przede wszystkim skutecznością, wytrzymałością i łatwością użycia. Jeśli poszukujesz opasek zaciskowych najwyższej jakości, koniecznie odkryj ofertę sklepu ratowniczego Medline Combat, gdzie odnajdziesz stazy renomowanego amerykańskiego producenta CAT Resources.

Oferujemy opaski zaciskowe w wersji taktycznej (wojskowej), ale również cywilnej oraz treningowej. Stazy te sprawdzą się nie tylko w użytku wojskowym, ale również cywilnym. Polecane są przede wszystkim służbom ratunkowym i mundurowym, a także miłośnikom bushcraftu czy survivalu.

Stazy taktyczne CAT GEN 7, czyli siódmej generacji, stosowane są przez wiele armii na świecie i uznawane są jeden z najskuteczniejszych środków tamujących masywne krwotoki w swojej kategorii. MEDline Combat oferuje opaski zaciskowe w najlepszej cenie na rynku!

Czytaj więcej