Worki samorozprężalne

Worki samorozprężalne

Worki samorozprężalne, wymiennie nazywane resuscytatorami lub – potocznie – workami ambu – są specjalistycznym narzędziem medycznym, które używane jest w trakcie procedury reanimacji. Wykorzystywane są do przeprowadzenia oddechu zastępczego oraz wentylacji płuc.

Worki samorozprężalne do akcji reanimacyjnych

Worki samorozprężalne zaliczane są do podstawowego wyposażenia, które stosowane jest przez zespoły ratownicze oraz medyczne w sytuacjach, gdy wskazane jest przeprowadzenie RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), gdy pacjent nie oddycha lub też oddycha nieefektywnie. Wentylacja za ich pomocą wykonywana jest manualnie, ręcznie.

Resuscytatory ambu mają zastosowanie przy NZK – przed ich użyciem konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych i nałożenie maski, która powinna bardzo szczelnie przylegać do twarzy, obejmując usta i nos. Następnie można przejść do wentylacji, tj. uciskania worka przez ok. 2 sekundy i zwalniania ucisku. Wentylację należy wykonywać do momentu przywrócenia funkcji życiowych u poszkodowanego.

Worki samorozprężalne można podzielić na resuscytatory jednorazowe oraz wielorazowe, a także – ze względu na grupy wiekowe – na worki dla dorosłych (ok. 1500 ml), dzieci oraz niemowląt, które różnią się przede wszystkim pojemnością. W przypadku dzieci ważących powyżej 30 kg, można użyć worka przeznaczonego dla dorosłych. Poniżej 30 kg należy zastosować worek pediatryczny.

Najczęściej też, worki jednorazowe wykonane są z PVC, natomiast wielorazowe z silikonu. Silikonowe worki ambu, dzięki swojej elastyczności i sprężystości, po zwolnieniu ucisku, bardzo szybko wypełniają się. Resuscytatory jednorazowe, po wykorzystaniu, należy zutylizować – jest niezwykle ważne, by wyeliminować ryzyko przeniesienia infekcji czy zakażenia krzyżowego.

Worki ambu składają się z kilku podstawowych elementów, oprócz worka, są to: maska, rezerwuar tlenu, przewód tlenowy, zastawki bezpieczeństwa i zastawki PEEP. Ważny jest również filtr antybakteryjny, który stanowi zabezpieczenie urządzenia przed kontaminacją. Najważniejszą cechą tych urządzeń jest zdolność worka do samoczynnego rozprężania się po naciśnięciu i zwolnienia, co umożliwia wielokrotne pompowanie powietrza do płuc pacjenta, bez potrzeby podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.

Worki ambu w MEDline Combat

Worki ambu stosowane są przede wszystkim w szpitalach i ratownictwie medycznym – zarówno cywilnym, jak i taktycznym. Bardzo często są jednym z ważniejszych elementów wyposażenia ratowników taktycznych, którzy udzielają pomocy w trudnych warunkach militarnych – na polu walki.

Z tego też względu worki samorozprężalne oferowane przez sklep ratowniczy MEDline Combat wyróżniają się funkcjonalnością i kompaktowością, by stanowiły możliwe najmniejsze obciążenie żołnierza/funkcjonariusza uczestniczącego w działaniach wojskowych.

Uznaniem wśród ratowników taktycznych cieszy się worek ambu BVM w kolorze czarnym, który jest jednorazowym urządzeniem do resuscytacji manualnej oraz wspomagania oddychania w nagłych sytuacjach. Jest to kompletny zestaw w kompaktowym opakowaniu, co sprawia, że jest łatwy w przechowywaniu oraz transporcie. Dodatkowo – jego czarny kolor – nie rzuca się w oczy.

W naszej ofercie można odnaleźć również resuscytatory silikonowe wielokrotnego użytku, które sprzedawane są z rezerwuarem oraz maską (nr 5 lub nr 3). Wykonane są z wysokiej jakości silikonu, który jest autoklawowalny w temperaturze do 134⁰C.

Użycie worków samorozprężalnych wymaga odpowiedniego przeszkolenia, wiedzy medycznej oraz praktyki, by móc zapewnić efektywną wentylację, ale też zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań zdrowotnych. Ich zaletami są jednak wszechstronność i możliwość wykorzystania w różnych sytuacjach klinicznych, łatwość użycia – gdyż są stosunkowo proste w obsłudze, a także niezależność od zasilania, co czyni je idealnymi do użycia w każdych warunkach, w tym na polu walki. Worki ambu są niezastąpionym narzędziem w medycynie ratunkowej, intensywnej terapii czy anestezjologii. Umożliwiają szybkie i efektywne wspomaganie oddechu w sytuacjach krytycznych.

Czytaj więcej