E – Everything Else
Kategorie sklepu
Zakres cenowy
Wyszukiwarka
-
-
-
-
-
-
246,00 złOriginal price was: 246,00 zł.190,00 złCurrent price is: 190,00 zł. bruttoNa stanie
-
-
-
-
-
-
Everything Else
Everything Else jest elementem postępowania wykonywanego w ramach protokołu MARCHE – protokołu, który systematyzuje sposób niesienia pomocy medycznej w trudnych warunkach militarnych – na polu walki, w strefie objętej konfliktem.
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w środowisku taktycznym, zdecydowanie różnią się od ratownictwa cywilnego. Protokół MARCHE został opracowany na podstawie analizy i weryfikacji ofiar śmiertelnych, których można było uniknąć, podejmując szybkie i skoordynowane działania medyczne.
Everything Else w protokole MARCHE
Everything Else jest końcowym etapem udzielania pomocy poszkodowanemu w warunkach militarnych. Poprzedzające go czynności medyczne mają na celu wyeliminowanie czynników, które stanowią największe zagrożenie dla życia żołnierza/funkcjonariusza, a jednocześnie uznawane są za najczęstsze przyczyny zgonów na polu walki. Mowa tu m. in. o masywnych krwotokach, niedrożności dróg oddechowych oraz odmie prężnej.
Ratownictwo taktyczne ściśle określa tryb postępowania i podejmowania czynności medycznych na polu walki. TCCC, czyli Tactical Combat Casualty Care, odnosi się do działania w trzech strefach: Care under Fire (czynności pod ostrzałem), Tactical Field Care (postępowanie na polu walki) oraz Tactical Evacuation Care (działania podczas ewakuacji medycznej).
Każdej strefie odpowiada ściśle określony zakres czynności. W pierwszej, a więc w trakcie kontaktu ogniowego, pomoc opiera się przede wszystkim na samopomocy, a więc wszelkich czynnościach, które żołnierz może podjąć sam, m. in. zatamowanie krwotoków poprzez założenie stazy taktycznej.
W strefie drugiej, możliwe są już działania ratownika medycznego, który podejmuje czynności zgodne z protokołem MARCHE, określającym następujące po sobie czynności badania urazowego. Nazwa protokoły jest akronimem pierwszych liter słów: Massive Bleeding, Airway, Respiratory, Circulation, Hypothermia oraz Everything Else.
Strefa trzecia, Tactical Evacuation Care, obejmuje schemat działania podczas ewakuacji medycznej/taktycznej i jest kontynuacją opieki nad poszkodowanym, która wykonywana jest już przed personel medyczny przeszkolony w do działań w warunkach militarnych.
Everything Else na polu walki
Everything Else, tłumaczone jako „wszystko inne” to najprościej rzecz ujmując wszystkie czynności, których wykonanie, z różnych przyczyn, nie było możliwe wcześniej, a możliwe jest ich przeprowadzenie z uwagi na chociażby wydłużający się czas ewakuacji.
Mowa tu przede wszystkim o szczegółowym i pogłębionym badaniu urazowym, zabezpieczeniu wszystkich ran, w tym również powierzchownych i wyglądających niegroźnie, a także – jeśli krwawienie ustąpiło – zdjęciu opasek zaciskowych.
Everything Else zawiera w sobie akronim M-PHAAT-D, zgodnie z którym osoby udzielające pomocy poszkodowanemu powinny również opisać czynności ratunkowe, jakie zostały podjęte. Akronim M-PHAAT-D odnosi się do słów: Monitoring (monitorowanie), Pain (uśmierzanie bólu), Head to toe (szczegółowe badanie urazowe), Address all wounds (zabezpieczenie mniej groźnych ran), Antibiotics (podanie antybiotyków), Tactical Evacuation Preparation (przygotowanie poszkodowanego do ewakuacji) oraz Documentation of care, czyli sporządzenie przez ratowników dokumentacji z tzw. opieki przedszpitalnej.
Podczas etapu Everything Else ratownicy mogą już działać wolniej, a przy tym bardziej dokładnie, natomiast badanie urazowe powinno być bardzo szczegółowe, skupiając się na urazach i obrażeniach, które nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia.
Everything Else, choć zajmuje ostatnią pozycję w protokole MARCHE, jest niezwykle ważne, by przygotować rannego, poszkodowanego do ewakuacji medycznej. Sklep MEDline Combat oferuje niezbędny sprzęt i akcesoria, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć osobę poszkodowaną i zaopatrzyć różnego rodzaju rany.
Na naszej platformie zakupowej można odnaleźć opatrunki hemostatyczne, opatrunki hydrożelowe, szyny usztywniające, kołnierze ortopedyczne, pasy do zewnętrznej stabilizacji miednicy, a także apteczki taktyczne, które pomieszczą podstawowe wyposażenie medyczne żołnierza/funkcjonariusza.