H – Hipotermia

Kategorie sklepu

Zakres cenowy

Filtr cenowy - slider
9237

Wyszukiwarka

Hipotermia

Hipotermia (wychłodzenie organizmu) jest pojęciem opisującym stan, w którym temperatura ciała spada poniżej normy, co może przyczynić się do wielu potencjalnie groźnych konsekwencji. Wiedza, jak postępować w przypadku wychłodzenia ciała, jak przeprowadzić pierwszą pomoc, a także, jakie rozwiązania oferuje branża medyczna, są kluczowe dla ochrony zdrowia, a nawet życia osób w stanie hipotermii.

Sezon jesienno-zimowy, ujemne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają wychładzaniu organizmu. Ochrona przed hipotermią staje się w tym czasie priorytetem. Sklep MedlineCombat, specjalizujący się w sprzęcie medycznym dla służb mundurowych, oferuje innowacyjne rozwiązania, które chronią przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie skutecznie zapobiegają hipotermii w warunkach polowych.

Hipotermia: co to takiego?

Hipotermia, jak już zostało wspomniane, jest stanem, gdy temperatura głęboka ciała spada poniżej normy, a więc poniżej 35°C. Organizm szybciej się ochładza, niż wytwarza ciepło, co najczęściej jest bezpośrednio związane z długotrwałą ekspozycją na niskie temperatury (wody lub powietrza), w konsekwencji wywołując zaburzenia termoregulacji.

Spadek temperatury ciała człowieka jest niezwykle groźny i może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu odpowiednia ochrona, ale i właściwe postępowanie w przypadku wychłodzenia organizmu są niezwykle istotne.

Przyczyn hipotermii może być wiele: od długotrwałego przebywaniu w niskiej temperaturze otoczenia, przez kąpiel w zimnej wodzie, po długotrwałą ekspozycję na silny, porywisty i chłodny wiatr. Sprzyjać jej mogą jednocześnie nieprawidłowo funkcjonujące mechanizmy termoregulacji, nadużywanie alkoholu i niektórych substancji psychoaktywnych, a nawet niektóre choroby, m. in. cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.

Specjaliści, w zależności od obrazu klinicznego, zwykle wyróżniają 3 rodzaje hipotermii:

  • łagodną (temperatura ciała wynosi 32-35°C)
  • umiarkowaną (28-32°C)
  • ciężką (poniżej 28°C)

Hipotermia jest stanem bardzo niebezpiecznym, który może doprowadzić nawet do zatrzymania funkcji życiowych, dlatego niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jak przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu, ale też, co zrobić, by pomóc osobie w stanie hipotermii.

Na wychłodzenie organizmu narażony jest każdy, kto długotrwale przebywa w niskiej temperaturze, chociażby podczas górskich wędrówek, podczas oczekiwania na pomoc po wypadku, czy po kąpieli w lodowatej wodzie. W mieście szczególne narażone na hipotermię są osoby bezdomne i nadużywające alkoholu.

Co ważne, na wychłodzenie organizmu, szczególnie narażeni są również przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, żołnierze, którzy wykonują czynności służbowe, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ci sami funkcjonariusze niosą pomoc osobom zagrożonym hipotermią, dlatego bardzo ważne jest, by w podstawowym wyposażeniu każdego funkcjonariusza obecne było właściwe zabezpieczenie termiczne, które pozwoli odpowiednio zainterweniować w momencie, gdy dojdzie do wychłodzenia organizmu. Zabezpieczenie termiczne umożliwia szybką reakcję na nagłe spadki temperatury, minimalizując ryzyko wystąpienia hipotermii.

Hipotermia – objawy

Specjaliści dzielą objawy hipotermii na łagodne, umiarkowane, a także ostre i krytyczne. Hipotermia powoduje, że procesy życiowe ulegają spowolnieniu, dlatego niezwykle ważne jest, by wiedzieć, jak zareagować oraz postępować z osobą znajdującą się w stanie hipotermii.

Do łagodnych objawów wychłodzenia organizmu można zaliczyć dreszcze, drżenie mięśni, zimne dłonie oraz stopy, brak czucia kończyn. Za umiarkowane uznaje się dezorientację, senność, obojętność, niemiarowe tętno.

Z kolei objawy ostre oznaczają zazwyczaj utratę przytomności, spowolnienie i spłycenie oddechu, wychłodzenie skóry, a także spowolnienie bicia serca. Objawy krytyczne to stan, gdy temperatura ciała człowieka spada poniżej 24°Celsjusza, a zaliczane jest do nich m. in. zatrzymanie akcji serca.

Objawy hipotermii bardzo często klasyfikowane są według skali IKAR (klasyfikacji szwajcarskiej). Ma ona pięć stopni. Stopień I (35-32°C), gdzie pacjent jest świadomy, jednak pojawiają się u niego dreszcze. W stopniu II (32-28°C) zwykle dreszcze zanikają, ale pojawiają się zaburzenia w koordynacji oraz świadomości.

Do stopnia III (28-24°C) klasyfikowane są osoby nieprzytomne, u których jednocześnie mogą pojawić się problemy z oddychaniem, czy zaburzenia pracy serca. Stopień IV, gdy temperatura spada poniżej 24°C, powiązany jest z zatrzymaniem i brakiem funkcji życiowych. Stopień V odnosi się natomiast do zgonu.

Czy hipotermia jest niebezpieczna?

Hipotermia jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu – długotrwałe przebywanie w ekstremalnych warunkach atmosferycznych i utrata odpowiedniej temperatury ciała, może przyczynić się do problemów z oddychaniem, zaburzeń rytmu serca czy też śmierci z wychłodzenia.

Podkreślić należy, że hipotermia może nieść za sobą różnorakie konsekwencje i powikłania, dlatego każdy przypadek wymaga hospitalizacji oraz oceny medycznej. Ponadto, długotrwałe przebywanie w wyziębionym otoczeniu, przy minusowej temperaturze, stwarza również ryzyko powstawania odmrożeń.

Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii

Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii jest kluczowa dla zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Choć leczenie hipotermii powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, pierwszy kontakt z osobą w stanie hipotermii, właściwa reakcja i metody postępowania, mogą zdeterminować skuteczność i powodzenie późniejszego leczenia.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, iż pierwsza pomoc w przypadku hipotermii uzależniona jest również od stopnia wychłodzenia. Osobę poszkodowaną należy przetransportować w miejsce, w którym będzie możliwe jej powolne ogrzewanie. Powolne, czyli stopniowe. Samo miejsce powinno być wolne od wiatru, ciepłe oraz suche.

Osobę wychłodzoną, gdy jest w pełni świadoma oraz przytomna, należy ostrożnie rozebrać z mokrych ubrań i rozpocząć stopniowe ogrzewanie (począwszy od pleców, głowy i szyi), izolując ją również od zimna. W tym celu można wykorzystać ogrzewacze chemiczne, a także specjalistyczne koce ratunkowe czy folie ratunkowe. Kolejnym punktem jest zapewnienie ciepłych napojów. Bezwzględnie zakazane jest podawanie alkoholu, który może przyczynić się do szybszego wychładzania. Przy łagodnej hipotermii możemy wdrożyć lekką aktywność fizyczną, która wspomaga przywrócenie ciepła.

Jeśli natomiast osoba w stanie hipotermii pozostaje nieprzytomna, bezwzględnie należy zapewnić jej jak najszybszą pomoc medyczną, pamiętając o tym, by nie wykonywać żadnych zbędnych ruchów, transportować jej w pozycji pionowej, podawać napojów. Należy kontrolować również oddech oraz tętno.

Kluczową zasadą w trakcie udzielania pomocy osobie wychłodzonej, jest ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich ruchów. Poruszenie kończynami osoby w stanie hipotermii może spowodować, iż ochłodzona krew przemieści się z kończyn do serca, co w efekcie może doprowadzić do zatrzymania krążenia. Wszelkie gwałtowne ruchy mogą spowodować zaburzenia rytmu serca.

W przypadku, gdy osoba nie oddycha, należy jak najszybciej przystąpić do akcji resuscytacyjnej. Należy natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że w stanie hipotermii możemy mieć do czynienia ze zwiększoną sztywnością klatki piersiowej osoby poszkodowanej, co może utrudniać prowadzenie uciśnięć oraz wentylację.

Ponadto, w sytuacji skrajnej hipotermii, zanim rozpoczniemy reanimację, musimy być pewni, że doszło do zatrzymania oddechu lub krążenia. Parametry życiowe przy głębokim wychłodzeniu, mogą być wręcz niezauważalne, co powoduje, że można uznać człowieka za zmarłego.

Hipotermia: zabezpieczenie termiczne dla służb mundurowych

Hipotermia jest zagadnieniem medycznym, niezwykle ważnym w aspektach społecznym i cywilnym, ale również w kontekście działalności służb ratunkowych i mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, a także zespołów ratownictwa medycznego.

Służby mundurowe oraz ratunkowe mają najczęstszy kontakt z osobami w stanie hipotermii. Od ich interwencji, reakcji i wdrożenia pierwszej pomocy, uzależnione jest ludzkie zdrowie oraz życie. Każdy funkcjonariusz powinien być wyposażony w specjalistyczne produkty, które pozwalają zapobiegać oraz leczyć hipotermię.

Okres jesienno-zimowy, w czasie którego temperatury spadają znacznie poniżej zera, jest szczególnie trudnym czasem dla służb ratunkowych i mundurowych. To właśnie w tym okresie funkcjonariusze muszą podejmować szereg działań związanych z eliminacją ryzyka zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu, a jednocześnie sami są na nie narażeni, z uwagi na to, że przebywają w zimnym otoczeniu, wystawiają się na chłodny wiatr i niską temperaturę.

Specjalistyczny sprzęt i zabezpieczenie termiczne oferowane przez Medline Combat, to produkty niewielkich gabarytów, które są łatwe w transporcie oraz przechowywaniu. Wykorzystywane są przez wszystkie służby mundurowe oraz ratunkowe w Polsce.

Podstawowe wyposażenie na wypadek hipotermii:

Koce/śpiwory termiczne pełnią funkcję izolatora od temperatur zewnętrznych i skutecznie podnoszą temperaturę ciała. Niewielkie wymiary i waga ułatwiają ich transport, przenoszenie i przechowywanie.

Folie NRC odbijają promieniowanie cieplne, zapewnia umiarkowaną ochronę przed wiatrem, ograniczają utratę ciepła z organizmu. Pamiętać należy, że folia nie może mieć bezpośredniego kontaktu z ciałem. Powinny być stosowane jako ostatni element wielowarstwowego okrycia.

Kamizelka aktywnie grzewcza idealne rozwiązanie dla funkcjonariuszy biorących udział w długich i skomplikowanych akcjach ratowniczych, poszukiwawczych, interwencyjnych. Kamizelka utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała nawet przez osiem godzin od momentu aktywowania.

Ogrzewacze chemiczne niezbędny element wyposażenia dla osób, które często narażone są na długotrwałe przebywanie na zimnym powietrzu. Działają na zasadzie reakcji chemicznej, dzięki której otrzymywane jest ciepło. Najlepiej ulokować je w okolicach pach, pachwin, klatki piersiowej czy szyi, czyli w obszarach, w których zlokalizowane są duże naczynia krwionośne, które następnie rozprowadzą ciepło do dalszych stref.

Wojsko, operując w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, musi być przygotowane na każdą ewentualność. Zabezpieczenie termiczne, które zapewnia niezbędną ochronę przed utratą ciepła, ale i ogrzewanie ciała w momencie wychłodzenia, jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego żołnierza. Nie inaczej jest w przypadku funkcjonariuszy policji, staży pożarnej czy straży granicznej.

Jak zapobiec hipotermii?

Hipotermia jest stanem zagrażającym życiu oraz zdrowiu, dlatego osoby, które muszą podejmować aktywności w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych, powinny być przygotowane na każdą ewentualność.

W tym celu warto wcześniej nawodnić oraz odżywić organizm, ale przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór oraz obuwie, który zapewni komfort termiczny, a przy tym szybko schnie i odprowadza wilgoć oraz pot na zewnętrz. W ekwipunku nie powinno zabraknąć podstawowego sprzętu, który umożliwi nam przebywanie w niskich temperaturach, a w razie konieczności ogrzeje ciało.

Walka z hipotermią to nie tylko kwestia zdrowia, ale również życia. W sklepie Medline Combat znajdziesz kompleksowe rozwiązania, które nie tylko chronią przed zimnem, ale także stanowią niezbędne wyposażenie w służbach mundurowych. Oferujemy produkty renomowanych producentów, które charakteryzują się doskonałą jakością i skutecznością, nawet w ekstremalnych warunkach!