R – Respiratory distress

  • Worek samorozprężalny
    286,20  brutto

    Brak w magazynie

  • Reduktor tlenowy Mediselect II
    1.086,48  brutto

    Na stanie

  • Butla tlenowa
    1.008,60  brutto

    Na stanie

Respiratory Distress

Respiratory Distress jest jedną z ważniejszych czynności medycznych wykonywanych w ramach protokołu MARCHE, będącego kluczowym aspektem ratownictwa taktycznego. Protokół ten określa zakres działań, jakie należy podjąć w warunkach militarnych, by móc uratować zdrowie lub życie osoby poszkodowanej w strefie objętej konfliktem.

Stosowanie się do ściśle określonych zasad ratownictwa taktycznego ma na celu ograniczenie ofiar śmiertelnych na polu walki, których najczęstszą przyczyną są masywne krwotoki z kończyn, odma prężna oraz niedrożność dróg oddechowych.

Respiratory Distress w protokole MARCHE

Respiratory Distress, jak już zostało wspomniane, jest jednym z najistotniejszych elementów protokołu MARCHE, czyli zasad, według których należy udzielać pomocy osobie poszkodowanej w strefie TFC (Tactical Field Care).

MARCHE porządkuje działania ratownicze, jakie należy podjąć w kryzysowej i ekstremalnej sytuacji, by zwiększyć szanse przeżycia osoby poszkodowanej. Pozwala przeprowadzić skoordynowaną interwencję medyczną, której celem jest wyeliminowanie najczęstszych przyczyn zgonów na polu walki.

Sama nazwa protokołu, a więc MARCHE, jest akronimem pierwszych liter słów: Massive bleeding, Airways, Respiratory Distress, Circulation, Hipothermia, Everything else. Każdy etap ściśle precyzuje, jakie czynności należy podjąć, by skutecznie ocenić stan poszkodowanego i w razie czego udzielić niezbędnej pomocy.

Respiratory Distress jest zbiorem czynności wykonywanych po etapie Massive Bleeding, czyli zatamowaniu masywnych krwotoków oraz etapie Airways, w którym najistotniejsze jest sprawdzenie wydolności oddechowej poszkodowanego i – jeśli wymaga tego jego stan – udrożnienia dróg oddechowych.

Respiratory Distress – zabezpieczenie ran

W ramach Respiratory Distress ratownik/żołnierz powinien wykonać badanie urazowe, a także zabezpieczyć rany w obrębie klatki piersiowej za pomocą dostępnych opatrunków, np. wentylowych.

Co ważne, jeżeli na klatce piersiowej występują rany wlotowe, wysoce prawdopodobne, że na plecach znajdują się rany wylotowe. W takim przypadku ratownik podejmuje decyzję, czy w obecnej sytuacji możliwe jest sprawdzenie pleców i zabezpieczenie ran, czy też czynność ta zostanie wykonana później.

Decydując się na przewrócenie rannego, np. na bok, by zabezpieczyć rany na plecach, należy pamiętać, że po wykonaniu takiego działania ponownie należy sprawdzić stan poszkodowanego, wracając do wcześniejszych etapu protokołu. Należy sprawdzić więc, czy założona staza taktyczna nie poluzowała się, zweryfikować drożność dróg oddechowych, a także ponownie przyjrzeć się ranom klatki piersiowej, zwracając uwagę na to, czy spod opatrunków nie wydostaje się powietrze.

W kolejnych etapach, tj. Circulation sprawdza się tętno, Hypothermia/Head bada się głowę oraz szyję, a także zabezpiecza ciało przed wychłodzeniem, natomiast w ostatnim etapie Everything Else – jeśli sytuacja na to pozwala – wykonuje się wszelkie czynności, które nie były możliwe do wykonania wcześniej.

Respiratory Distress – obowiązkowe wyposażenie żołnierza

Respiratory Distress, czyli pomoc polegająca głównie na opatrywaniu ran, wymaga użycia odpowiednich opatrunków, a udzielanie pierwszej pomocy w warunkach bojowych ogranicza się do akcesoriów znajdujących się na wyposażeniu żołnierzy. Wśród nich powinny znaleźć się chociażby igły do odbarczania oraz opatrunki wentylowe, które są szybkie w aplikacji i pozwalają przy tym skutecznie zaopatrywać, m. in. rany kłute i postrzałowe.

Igły do odbarczania

Igły do odbarczenia odmy prężnej (dekompresji klatki piersiowej) służą do wykonywania nakłuć i skutecznego drenażu klatki piersiowej, a tym samym wyeliminowania działania odmy. Usunięcie powietrza z przestrzeni opłucnowej pozwala przywrócić prawidłowy oddech.

Igły są niewielkim przyrządem, który umożliwia szybkie i skuteczne odbarczanie jamy opłucnej w przypadku nagromadzenia powietrza lub płynu. Są narzędziem prostym i intuicyjnym w użyciu, wykluczają konieczność użycia skalpela czy nacinania skóry. Dzięki nim możliwe jest wykonanie bezpiecznego wkłucia.

Opatrunki wentylowe

Należą do najbardziej popularnych opatrunków do zabezpieczania ran klatki piersiowej. Zastosowanie tzw. kanałów wentylacyjnych sprawia, że z jednej strony przeciwdziałają zasysaniu powietrza do jamy klatki piersiowej, a z drugiej strony dają ujście powietrzu podczas wydechu, co minimalizuje ryzyko odmy prężnej.

Opatrunki tego typu przeznaczone są do zaopatrywania ran klatki piersiowej, w tym ran postrzałowych, penetracyjnych i innych, zgodnie z wytycznymi TCCC. Opatrunki wentylowe, w większości, są przeźroczyste, co pozwala na ich precyzyjną aplikację – dokładnie w miejscu rany, a następnie umożliwia jej obserwację i kontrolę.

W opatrunkach wentylowych stosuje się wysokiej jakości klej hydrożelowy, który pozwala opatrunkowi szczelnie przylegać do skóry, również, gdy pokryta jest krwią, potem czy piaskiem. Klej maksymalizuje szczelność oraz trwałość opatrunku zaaplikowanego na ranę.

Igły do odbarczania odmy oraz opatrunki wentylowe w Medline Combat

Igły do odbarczania oraz opatrunki wentylowe to tylko część asortymentu, jaki można odnaleźć na platformie zakupowej Medline Combat. Oferowane przez nas produkty spełniają najwyższe standardy jakości, są stosowane przez ratowników taktycznych oraz służby mundurowe.

W asortymencie naszego sklepu można odnaleźć produkty uznanych marek, m. in. Safeguard Medical, Rhino Rescue, Prometheus Medical, a także wielu innych renomowanych producentów. Gwarantujemy sprawną realizację zamówienia – szybką wysyłkę oraz dostawę.