C – Circulation

Circulation (przetaczanie płynów/podawanie leków)

Circulation jest jednym z etapów czynności medycznych wykonywanych w ramach protokołu MARCHE, a więc zbioru porządkującego interwencję medyczną w warunkach militarnych, w strefie objętej konfliktem zbrojnym.

Usystematyzowanie działań medycznych, które mają nieść pomoc we wszystkich fazach środowiska taktycznego, ma na celu zminimalizowanie ofiar śmiertelnych na polu walki. Każdy żołnierz/funkcjonariusz powinien zatem znać wytyczne Tactical Combat Casualty Care (TCCC/TC3), by w sytuacji kryzysowej mógł odpowiednio zareagować w ramach samopomocy czy tzw. pomocy koleżeńskiej.

Circulation – kluczowy element protokołu MARCHE

Circulation, jak już zostało wspomniane, jest jednym z elementów wyodrębnionych w ramach protokołu MARCHE – protokołu precyzującego priorytety leczenia i opieki nad poszkodowanym oraz kolejne etapy badania urazowego.

Sama nazwa jest akronimem pierwszy liter słów: Massive Bleeding, Airways, Respiratory Distress, Circulation, Hypotermia, Everything Else, czyli zbioru czynności medycznych, które należy wykonać kolejno, by właściwy sposób dla środowiska taktycznego, udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Z uwagi na to, że najczęstszymi przyczynami na polu walki są masywne krwawienia z kończyn, niedrożność dróg oddechowych czy odma prężna, w pierwszej kolejności pomoc poszkodowanemu skupia się na wyeliminowaniu właśnie tych czynników.

Circulation jest czwartym etapem realizowanym w ramach protokołu. Przechodzi się do niego po wykonaniu czynności przypisanych do Massive bleedings, Airways oraz Respiratory Distress, czyli po zatamowaniu masywnych krwotoków, sprawdzeniu wydolności oddechowej i/lub udrożnieniu dróg oddechowych.

Circulation – kontrola tętna

Circulation obejmuje wszystkie czynności zmierzające do oceny i kontroli tętna osoby poszkodowanej. Powinno być ono sprawdzane jednocześnie zarówno na tętnicy szyjnej, jak i promieniowej, nie krócej niż przez 10 sekund.

Po sprawdzeniu tętna ratownik/żołnierz może przejść do kolejnych elementów badania zgodnie z protokołem Marche, a więc do etapu Hypothermia/Head oraz Everything Else. Pierwszy odnosi się do badań głowy, szyi, ale i zapewnienia komfortu cieplnego osobie poszkodowanej.

Everything Else odnosi się natomiast do wszystkich innych czynności, których zrealizowanie nie było możliwe wcześniej, a jest na to czas z uwagi m. in. na przedłużającą się ewakuację. Mowa tu chociażby o bardziej dokładnym badaniu urazowym czy zaopatrzeniu mniej groźnych ran.

Wkłucia doszpikowe w Medline Combat

Medline Combat oferuje w pełni bezpieczne i automatyczne wkłucia doszpikowe, które zapewniają szybki dostęp do naczyń i umożliwiają podanie leków lub płynów.

Wkłucia doszpikowe (infuzja doszpikowa) zalecane są wówczas, gdy dostęp żylny w celu podania leków lub płynów, jest niemożliwy/utrudniony. Stanowią alternatywę dla wkłuć dożylnych i powinny być wykorzystywane w stanach zagrożenia zdrowia oraz życia, gdy nie ma możliwości zastosowania wkłucia dożylnego.

Wkłucia doszpikowe są szczególnie przydatne w sytuacjach krytycznych, podczas których czas ma ogromne znaczenie.  Dostęp doszpikowy uzyskiwany jest za pomocą specjalnych igieł umożliwiających szybkie podanie płynów i leków bezpośrednio do układu krążenia.

Produktem najczęściej wybieranym przez profesjonalistów jest NIO-A (adult) od marki Persys Medical, który został stworzony z myślą o szybkim uzyskiwaniu dostępu naczyniowego z kości piszczelowej lub głowy kości ramiennej. Akcesorium jest gotowe do natychmiastowego użycia, bez konieczności stosowania baterii czy zewnętrznego źródła zasilania.

Sklep Medline Combat oferuje całą gamę profesjonalnych produktów, które posłużą do realizacji protokołu MARCHE. W poszczególnych kategoriach można odnaleźć sprzęt i akcesoria medyczne, które zostały sprawdzone w ekstremalnych warunkach i cieszą się uznaniem środowisk wojskowych oraz służb mundurowych.