A – Airways

  • Rurka nosowo-gardłowa
    25,92  brutto

    Na stanie

Airways

Airways jest niezwykle ważnym etapem badań wykonywanych zgodnie z protokołem MARCHE. Stanowi elementarną czynność z zakresu TCCC i jest jednym z najistotniejszych elementów ratownictwa taktycznego oraz medycyny pola walki.

Ratownictwo taktyczne jest jednym z obszarów medycyny ratunkowej, które koncentruje się na udzielaniu pomocy w ekstremalnych sytuacjach – zwykle w warunkach bojowych, przez co znacznie różni się od ratownictwa cywilnego. Odpowiednie przeszkolenie i działanie zgodnie z wytycznymi, pozwalają skoordynować interwencję medyczną, a tym samym podjąć działania ratujące zdrowie i życie, mimo wyjątkowo trudnych okoliczności.

Airways – udrożnienie dróg oddechowych

Airways jest bardzo ważnym elementem protokołu MARCHE, gdzie znajduje się na drugim miejscu – zaraz za Massive Bleedings, czyli działaniami mającymi na celu zatamowanie masywnych krwotoków, wciąż stanowiących najczęstsze przyczyny zgonów podczas działań bojowych.

Protokół MARCHE to nic innego, jak kompleksowy zestaw wytycznych dla medycyny taktycznej, które pozwalają udzielić pomocy poszkodowanemu w warunkach wysokiego ryzyka. Nazwa jest akronimem pierwszych liter słów następujących po sobie czynności medycznych: Massive Bleedings, Airways, Respiratory Distress, Circulation, Hypothermia oraz Everything Else.

Poza krwotokami, do zgonów na polu walki, najczęściej przyczyniają się niedrożność dróg oddechowych oraz odma prężna, dlatego podjęcie działań przypisanych do etapu Airways, jest niezwykle ważne dla uratowania życia poszkodowanego.

Airways – drożność dróg oddechowych

Airways jest etapem, w którym ratownik powinien sprawdzić oddech i w razie potrzeby zabezpieczyć drogi oddechowe osoby poszkodowanej. W etapie tym nie jest określana prawidłowość oddechu, ale sam fakt jego występowania.

Zgodnie z wytycznymi, oddech powinien być kontrolowany trzema zmysłami, zgodnie z zasadą „patrz, czuj, słuchaj”. W pierwszej kolejności ratownik powinien pochylić się nas ustami poszkodowanego, a następnie obserwować ruchy klatki piersiowej, jednocześnie kontrolując, czy oddech jest słyszalny oraz wyczuwalny na policzku.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, należy udrożnić drogi oddechowe tradycyjnymi, bezprzyrządowymi metodami, poprzez odchylenie głowy do tyłu. W razie konieczności, należy przystąpić do czynności, które mają na celu udrożnienie dróg oddechowych – za pomocą metod
i narzędzi, które są dostępne w danej sytuacji. Konieczne może być zastosowanie rurki nosowo-gardłowej.

Produkty do udrażniania dróg oddechowych Medline Combat – etap Airways

Airways jest kategorią, w której znajdują się produkty do udrażniania dróg oddechowych zgodnie z protokołem MARCHE. Profesjonalne narzędzia mogą być niezwykle istotne w sytuacjach zagrażających oddychaniu.

Podstawowymi produktami, które mogą wspomóc proces udrażniania dróg oddechowych są rurki nosowo-gardłowe oraz worki samorozprężalne – narzędzia, które w ekstremalnych warunkach militarnych mogą uratować życie poszkodowanego.

Rurki nosowo-gardłowe

Rurki nosowo-gardłowe są podstawowymi akcesoriami, które pozwalają zabezpieczyć drożność dróg oddechowych, w sytuacjach, gdy utrzymanie drożności nie jest możliwe przez usta. Z reguły wykonane są z miękkiego, elastycznego materiału, np. medycznego PVC, który dopasowuje się do anatomicznego kształtu dróg oddechowych pacjenta, dzięki czemu wprowadzając rurkę przez nos, nie uszkadza się tkanek, w tym błony śluzowej ściany przewodów nosowych.

Rurka nosowo-gardłowa, aplikowana przez przewody nosowe, odsuwa nasadę języka od tylnej części gardła, zapobiega zapadaniu się języka, a tym samym ułatwia przepływ powietrza. Produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, a przy tym nie wymaga podania znieczulenia. Specjalna budowa w górnej części, zabezpiecza przed całkowitym wsunięciem się do nosogardzieli.

Akcesoria te przeznaczone są do stosowania u osób nieprzytomnych, a także u osób z urazami szczęki lub jamy ustnej. Sprawdzą się również w przypadku pacjentów z silnymi odruchami gardłowymi oraz szczękościskiem. Rurki są również dobrze tolerowane przez osoby przytomne.

Rurki nosowo-gardłowe dostępne są w różnych wielkościach, średnicach i długościach, co pozwala dopasować je do anatomicznego kształtu dróg oddechowych pacjenta. Są lepiej tolerowane niż rurki ustno-gardłowe, które mocniej podrażniają nerw błędny.

Worki samorozprężalne

Worki samorozprężalne, czyli resuscytatory, przeznaczone są do wykorzystania podczas reanimacji, gdy wymagane jest przeprowadzenie oddechu zastępczego oraz wentylacja płuc. Resuscytatory są podstawowym sprzętem medycznym wykorzystywanym przez zespoły medyczne i ratunkowe, w tym również ratowników taktycznych.

Worki samorozprężalne to przyrządy, które umożliwiają oddychanie przez tłoczenie powierza do płuc pacjenta. Są łatwe w użyciu i nie wymagają źródła zasilania. Worek samorozprężalny może być zastosowany w resuscytacji pacjenta nieoddychającego, a także oddychającego nieprawidłowo (nieefektywnie). Na rynku dostępne są resuscytatory jednorazowe oraz wielorazowe, do resuscytacji dorosłych oraz dzieci.

Worki samorozprężalne i rurki nosowo-gardłowe w MedlineCombat

Produkty do udrażniania dróg oddechowych są niezbędne w sytuacjach zagrożenia życia, gdy dochodzi do zadławienia lub zakrztuszenia. Sklep Medline Combat oferuje szeroki wybór sprzętu medycznego, który pozwala udzielić pomocy osobie mającej problemy z oddychaniem.

Wszystkie produkty spełniają najwyższe standardy jakości i zostały przetestowane pod kątem skuteczności. Oferta jest stale aktualizowana, by zapewnić dostęp do najnowszych rozwiązań medycznych w obszarze utrzymania drożności dróg oddechowych.