Opatrunki hemostatyczne

Opatrunki hemostatyczne

Opatrunki hemostatyczne są specjalistycznym rodzajem opatrunków, które pozwalają skutecznie zaopatrywać oraz kontrolować krwawienia o średniej oraz dużej intensywności. Odgrywają znaczącą rolę w ratownictwie – zarówno taktycznym, jak i cywilnym, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie szybkie zatamowanie krwotoków jest kluczowe dla ratowania życia.

Opatrunki hemostatyczne: co to jest? Jak działają hemostatyki?

Opatrunki hemostatyczne, zwane potocznie hemostatykami, są środkami opatrunkowymi, które wzbogacone zostały o substancje hemostatyczne przyspieszające wykrzepianie krwi i hamujące krwawienie.

Opatrunki hemostatyczne przyspieszają i wspomagają proces hemostazy, a więc proces naturalnie zachodzący w ludzkim organizmie, który polega na powstrzymywaniu krwawień i wypływowi krwi z naczyń krwionośnych.

Działanie tego rodzaju opatrunków opiera się na interakcji zastosowanych substancji hemostatycznych z elementami morfotycznymi, które odpowiadają za jej krzepnięcie. Interakcja ta prowadzi do powstania skrzepu, który zamyka naczynia krwionośne, a jednocześnie tamuje krwawienie.

Celem stosowania tego rodzaju opatrunków jest tamowanie krwawienia i ograniczenie utraty krwi – przyspieszając aktywację wiązania płytek krwi i ich koagulacji (łączenia), a ponadto – niektóre z nich – wykazują działanie bakteriostatyczne, co jest o tyle istotne, że niweluje ryzyko zakażeń i związanych z nimi groźnych powikłań.

Zalety opatrunków hemostatycznych:

-skutecznie tamują krwawienie – również w przypadku dużych ran i ran powstałych w miejscach, które są trudne w zaopatrywaniu (szyja, pachy, pachwiny),

-zapobiegają nadmiernej utracie krwi,

-redukują konieczność przeprowadzenia transfuzji krwi,

-wspomagają proces gojenia się rany,

-działają antybakteryjnie – niwelują ryzyko zakażeń.

Opatrunki hemostatyczne – rodzaje

Opatrunki hemostatyczne dostępne są w wielu rodzajach. Prototypem był proszek hemostatyczny, który aplikowany był bezpośrednio na ranę. Jest on szczególnie wygodny w użyciu przy ranach, do których dostęp jest utrudniony, w związku z czym trudno je uciskać.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opatrunków nasączonych hemostatykami, które są równie łatwe w aplikacji, a jednocześnie wykazują wiele innych właściwości, np. przeciwbakteryjnych. W środowisku medycznym stosowane są również opaski, gąbki oraz gazy hemostatyczne.

Hemostatyki występują w wielu rozmiarach – od mniejszych, po większe opatrunki. Ich konstrukcja umożliwia dowolne przycinanie, by dostosować je bezpośrednio do rozmiaru rany. Bardzo dużą zaletą opatrunków hemostatycznych jest bezpieczeństwo użycia oraz łatwa aplikacja.

Substancjami wykorzystywanymi do nasączania opatrunków hemostatycznych są najczęściej:

  • kaolin, czyli naturalnie występujący minerał nieorganiczny, który przyspiesza proces krzepnięcia krwi.
  • chitosan – biodegradowalny polisacharyd, który otrzymywany jest z chityny morskich skorupiaków. Jego cząsteczki mają zdolność tworzenia pseudoskrzepu, który szybko łączy się z tkankami i zamyka miejsce krwawienia.

Zastosowanie opatrunków hemostatycznych

Opatrunki hemostatyczne stosowanie są przede wszystkim w przypadku ran zagrażających życiu – krwawień o średniej oraz dużej intensywności, głównie tych powstałych na skutek uszkodzenia tętnicy. Z powodzeniem można je stosować również w przypadku mniej groźnych ran, które uległy zanieczyszczeniu.

Bardzo często wykorzystywane są przy ranach postrzałowych, kłutych, urazach powypadkowych, a także ranach powstałych w trakcie operacji, gdy niezbędne jest szybkie zatamowanie krwawienia, by móc przejść do dalszych czynności i procedur związanych z zabiegiem.

Polecane są do zastosowania również podczas udzielania pierwszej pomocy, gdy zatamowanie krwawienia poprzez ucisk i inne dostępne metody okazuje się niewystarczające.

Opatrunek hemostatyczny bardzo szczelnie przylega do rany, absorbuje wyciekającą krew i hamuje krwotok, a jednocześnie zabezpiecza i chroni przed zakażeniem. Wielokierunkowe działanie sprawia, że opatrunki hemostatyczne należą do najchętniej wykorzystywanych opatrunków w sytuacjach, gdy pacjent narażony jest na nadmierną utratę krwi oraz ewentualne infekcje.

Opatrunki hemostatyczne wojskowe

Opatrunki hemostatyczne wojskowe są rodzajami środków medycznych przeznaczonych do zastosowania w warunkach militarnych – na polu walki. Wykorzystywane są przede wszystkim w TCCC i ratownictwie taktycznym.

Opatrunki wojskowe zazwyczaj przechowywane są w wodoodpornych opakowaniach, które zapewniają im sterylność, są przy tym łatwe w otwieraniu, zapewniając opatrunkom gotowość do natychmiastowego użycia.

Opatrunki hemostatyczne w MEDline Combat

Opatrunki hemostatyczne oferowane przez MEDline Combat, przeznaczone są do szybkiego zaopatrywania ran i tamowania krwotoków – działają w zaledwie kilku minut. Opatrunki składają się z gazy, która nasączona jest substancjami hemostatycznymi. MEDline Combat oferuje najlepsze opatrunki dostępne na rynku, które zostały przetestowane w najtrudniejszych warunkach – również militarnych.

W naszym sklepie można odnaleźć m. in. opatrunek hemostatyczny GuardaCare, czyli prawdopodobnie jedyny opatrunek hemostatyczny na rynku, który posada oznaczenie CE o udokumentowanym laboratoryjnie spektrum działania bakteriobójczego.

W naszym portfolio obecny jest również opatrunek bardzo często wykorzystywany w środowisku wojskowym – ChitoGauze XR PRO, czyli elastyczny opatrunek z gazy pokrytej chitosanem przyspieszającym wykrzepianie krwi. Opatrunek posiada udokumentowane działanie antybakteryjne przeciwko 26 szczepom bakterii.

Oferujemy szeroki wybór opatrunków hemostatycznych, a także innych środków medycznych do tamowania masywnych krwotoków. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i błyskawiczną wysyłkę zamówienia.