Fantom do resuscytacji – jaki wybrać do szkoleń RKO?
Fantom-do-resuscytacji

Fantom do resuscytacji jest nieodzownym elementem szkoleń i kursów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, z naciskiem na resuscytację krążeniowo-oddechową. Fantomy stanowią kluczowe narzędzie w szkoleniach RKO, pozwalając kształtować i podnosić umiejętności oraz kompetencje ratownicze.

Kurs pierwszej pomocy pozwala zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, którą powinien posiąść każdy – jest to bowiem obowiązek każdego obywatela, do tego uregulowany prawnie. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by nieustannie edukować społeczeństwo w zakresie pomocy przedmedycznej, która może być decydująca dla zdrowia bądź życia poszkodowanych.

Spis treści:

Fantom do resuscytacji – czym jest?

Fantom do resuscytacji jest podstawowym narzędziem pozwalającym przeprowadzać kursy z zakresu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone fantomy bez wątpienia wpływają na jakość oraz efektywność szkolenia.

Fantomy RKO to nic innego, jak proste lub zaawansowane modele treningowe, odwzorowujące podstawową anatomiczną budowę człowieka. Są one projektowane w celu realistycznego odwzorowania sytuacji związanych z resuscytacją, umożliwiając opanowanie umiejętności takich jak ocena stanu poszkodowanego, udrożnienie dróg oddechowych, uciśnięcia klatki piersiowej i dostarczanie oddechu zastępczego.

Manekiny zwykle składają się z głowy oraz klatki piersiowej, jednakże na rynku można spotkać również manekiny całopostaciowe, co pozwala podnosić dodatkowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, np. układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, stabilizowania złamań czy opatrywania zranień.

Fantom do resuscytacji – czym powinien się charakteryzować?

Fantom do resuscytacji, by spełniał swoją funkcję szkoleniową, musi mieć kilka podstawowych cech, które sprawią, że nauka RKO, będzie bardziej skuteczna, precyzyjna i efektywna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli treningowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając manekiny do RKO.

Współczesne fantomy są o wiele bardziej interaktywne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oznacza to, że pozwalają na bieżąco, w czasie rzeczywistym, kontrolować skuteczność prowadzonej resuscytacji krążeniowo oddechowej. Jeszcze do niedawna, ocena jakości wykonania RKO, zależała wyłącznie od instruktora, a dziś tę rolę przejmuje w znacznej mierze sam fantom.

Zaawansowane modele fantomów wyposażone są między innymi w:

  • świetlne wskaźniki informujące o prawidłowości wykonywanych czynności,
  • czujniki analizujące jakość uciśnięć klatki piersiowej (głębokość i tempo) oraz wentylację (pomiar objętości oddechowej),
  • wizualizacje krążenia oraz przepływu krwi do mózgu,
  • inne cechy ułatwiające trening (np. aplikacje z graficzną prezentacją i obiektywną oceną wyników szkolenia).

Co ważne, fantomy do resuscytacji powinny zapewniać użytkownikom odczucia zbliżone do realnych, a więc między innymi opór w przypadku uciskania klatki piersiowej. Równie ważny jest materiał, z którego wykonana jest powłoka zewnętrzna fantomu, która może imitować odczucie dotyku ludzkiej skóry. Manekin powinien naśladować naturalną budowę ciała człowieka z zaznaczonymi istotnymi punktami anatomicznymi. Dodatkowo powinien umożliwiać odchylanie głowy czy też ruchu klatki piersiowej podczas wykonywania wentylacji.

Innymi parametrami fantomów treningowych, na które należy zwrócić uwagę są również:

  • wysoka jakość wykonania,
  • zgodność z wytycznymi ERC,
  • elementy zmniejszające ryzyko przenoszenia infekcji między osobami ćwiczącymi (np. jednokierunkowa zastawka wydechowa),
  • łatwość dezynfekcji i utrzymania czystości,
  • rodzaj zasilania i/lub żywotność akumulatora na jednym pełnym ładowaniu,
  • waga i możliwość łatwego transportu,
  • korzystny stosunek jakości do ceny.

Rozwiązania techniczne zastosowane w fantomach powinny prowadzić do tego, by osoby ćwiczące skupiła się głównie na manekinie i wykonywanych działaniach.

Manekin RKO

Fantom do nauki RKO dla szkół i ośrodków szkoleniowych

Fantom do nauki RKO jest urządzeniem, bez którego nie mogą odbyć się podstawowe szkolenia pierwszej pomocy. Znając kluczowe parametry, które zostały omówione w rozdziale powyżej, warto poszukiwać rozwiązań, które udostępnią możliwie najwięcej opcji szkoleniowych.

Wśród czołowych modeli znajdują się chociażby fantomy Brayden czy Little Anne, jednakże na szczególną uwagę zasługuje również Fantom szkoleniowy do nauki RKO Respawn LED, który dzięki wbudowanym diodom LED, w czasie rzeczywistym pokazuje skuteczność uciśnięć klatki piersiowej podczas resuscytacji.

Model ten analizuje na bieżąco szybkość oraz głębokość ucisków a następnie wizualizuje efekty wizualizuje efektywność przepływu natlenionej krwi do mózgu. Odpowiednie strefy na manekinie świecą się wyłącznie wtedy, gdy czynności realizowane są zgodnie z wytycznymi ERC. Ponadto, fantom wydaje sygnały dźwiękowe, gdy ucisk klatki piersiowej przekroczy 5 cm.

Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle ważnym elementem edukacji i jest uwzględniona w programie nauczania jako przedmiot Edukacja dla Bezpieczeństwa. Właśnie dlatego, chcąc zainteresować dzieci i młodzież elementami RKO, niezwykle ważne jest, by pracować na atrakcyjnych i interaktywnych narzędziach – fantomach, które na bieżąco będą monitorować postępy szkolenia. Nie inaczej jest w przypadku osób dorosłych, które decydują się na specjalistyczne kursy pierwszej pomocy.

Niestety, na wyposażeniu wielu szkół wciąż pozostają wysłużone fantomy starszych generacji, co może obniżać jakość zajęć w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej. Chcąc zapewnić dzieciom i młodzieży możliwie najlepsze warunki do treningu RKO, niezbędna jest inwestycja w nowoczesny sprzęt.

Fantom do nauki RKO, jako zaawansowane narzędzie treningowe, stanowi fundament skutecznych szkoleń resuscytacyjnych. Jego rola w doskonaleniu umiejętności ratowniczych jest nieoceniona, a dodatkowe funkcjonalności i interaktywność, wpływają pozytywnie na jakość, poziom i atrakcyjność szkoleń.